RGC1A23A30KGU - GavazziAutomation
DIN rail mount
SSR_RGC_U_22mm.png
RGC1A23A30KGU
1-pole DIN-rail mount SSR, U-layout, Zero-cross switching, Operating voltage (Ue): 24 - 264 Vac (800 Vp), Rated current (Ie): 30 Aac, Control voltage (Uc): 20 - 275 Vac / 24 - 190 Vdc, Built-in overvoltage protection
Rated current AC-51
30 A
Rated current AC-53a
8 A
Operating voltage
24 V ... 264 V
Control voltage AC
20 V ... 275 V
Control voltage DC
21.6 V ... 190 V