RM1A40A75 - GavazziAutomation
SSR_RM1A.png
RM1A40A75
1-pole panel mount SSR, Zero-cross switching, Operating voltage (Ue): 42 - 440 Vac (800 Vp), Rated current (Ie): 75 Aac, Control voltage (Uc): 20 - 280 Vac / 22 - 48 Vdc, Built-in overvoltage protection
Rated current AC-51
75 A
Rated current AC-53a
20 A
Operating voltage
42 V ... 440 V
Control voltage AC
20 V ... 280 V
Control voltage DC
22 V ... 48 V